osmanlı tokadı 


  1. osmanlı savunma ve saldırı sanatının bir nüvesi. osmanlı ordusunca düzenli savaş öncesinde düşmanın maneviyatını dağıtmak amacıyla öncü kuvvet olarak meydana sürülen deliler adı altındaki bölük tarafından sıkça kullanılmasıyla meşhur tokattır. bu kuvvetlerin ani saldırıları için hafif silahlarla donatılmış olması, silahlarının kısa zamanda yıpranmasına düşmanla çıplak elle mücadele etmeye sebep olabiliyordu. bu tür durumlar için bilhassa öncü kuvvet mensupları ellerini mermere vurmak suretiyle sertleştiriyor, nasırlaştırıyor ve neticede kuvvetlendirmiş oluyorlardı. elin her iki yanıyla yapılabilen, düşmanı sersemletmek amacıyla uygulanan bu vuruş aynı zamanda cesaretin doruk noktası olarak da görülüyordu.

    günümüz bakış açısıyla, yumruğun yerine tokadın tercih edilmesi yadırganabilir. ama unutulmamalıdır ki, tokada nispetle yüze daha kalıcı, daha ölümcül bir hasar verebilen yumruk, türk islam ananesinde ayıplı bir konumdadır. yumruk aynı zamanda erkekliği inciten bir hareket kabul ediliyordu.

    günümüzde durumun ters yüz olması, "karı gibi tokat atma" naralarıyla tokadın aşağılanması, yumruğun ise erkekliğin olmazssa olmazı haline getirilmesi oldukça düşündürücüdür.
    (kali rind ?, 17.05.2013 19:02)

© 2024 - weblog sözlük uludağ sözlük

weblog sözlük bir interaktif sözlük çalışmasıdır. weblog sözlük sözlük spot tematik sözlü bir interaktif sözlük çalışmasıdır. weblog sözlük sözlük spot tematik sözlük servisi ile üretilmiştir. sözlükler yöneticilerinin sorumluluğundadır, www.sozlukspot.com sözlüklerin içeriklerinden sorumlu tutulamaz.